SON DAKİKA

Nokta Bursa

‘Arazi Kullanım Planlaması ve İlkeleri Eğitimi ile Teknik Kapasiteyi Geliştirme Projesi’ Açılış Töreni Yapıldı

‘Arazi Kullanım Planlaması ve İlkeleri Eğitimi ile Teknik Kapasiteyi Geliştirme Projesi’ Açılış Töreni Yapıldı
Bu haber 24 Mayıs 2019 - 19:37 'de eklendi ve 197 kere okundu kez görüntülendi.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Teknik Destek Programı kapsamında “Arazi Kullanım Planlaması ve İlkeleri Eğitimi ile Teknik Kapasiteyi Geliştirme Projesi” adı altında destek almaya hak kazanan ve 20 Mayıs’ta başlayan proje eğitimi Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Konferans Salonunda yapıldı.

Düzenlenen eğitim programında; Tarım ve Orman Bakanlığımız, Bursa Valiliği, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, BTSO, DSİ 1. Bölge Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Ulaştırma ve Denizcilik Bölge Müdürlüğü, Ziraat Mühendisleri Odası personellerinden oluşacak 55 teknik personele eğitim verildi. Proje eğitimi ile; Bursa İl genelinde Tarım-Orman-Mera-Yerleşim-Sanayi-Turizm-Altyapı-Enerji-Ulaştırma vb. sektör ve süreçleri bağlayıcı çevre öncelikli sürdürülebilir gelişme için en uygun arazi kullanım biçiminin saptanarak oluşturulması amaçlı, şimdiki ve gelecekteki ihtiyaçların tahmin edilmesi ve ihtiyaçlar için arazilerin yeteneklerinin sistematik olarak değerlendirilmesi ile yanlış kullanımın önlenmesi amaçlanıyor.

Toplantının açılışında konuşan Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL: ‘’Tarım ve hayvancılık açısından büyük önem arz eden tarım topraklarımızın amaç dışı kullanılmasının önlenmesi, üzerinde gelişi güzel yapılaşmaya izin verilmemesi ve gelecek nesiller için üretim özelliklerini koruyarak ulaştırılması amacıyla 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu çıkarılmıştır. Ancak kanunun çıkarıldığı 2005 tarihinden sonraki süreçte de, kamu kurumları başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlarca yapılan imar düzenlemelerinde kanunun ruhuna uygun hareket edilmediği ve tarım arazilerinde önemli tahribatlar yapıldığı gözlenmiştir. İşte bu gelişi güzel arazi bozulmalarının önüne geçmek ve ilgili kurum ve kuruluşların planlama yaparken daha duyarlı hareket etmelerini sağlamak üzere “Arazi Kullanımı ve İlkeleri Eğitimi ile Teknik Kapasiteyi Geliştirme Projesi” hazırlanmıştır.  Projemiz Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansına sunulmuş ve Ajans tarafından teknik destek programı kapsamına alınmıştır. Bu eğitim ile Arazi Kullanım Planlamasının Bursa ilinde hayata geçirilmesini sağlamak amaçlı ilk adım atılmış olacaktır.’’ dedi.

Konuşmanın ardından Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürü Beyami UĞUR’un yaptığı sunumla devam eden toplantıda; konu uzmanı Prof. Dr. Orhan DENGİZ ve Doç. Dr. Mert DEDEOĞLU tarafından eğitim sunumlarına geçildi. Eğitim programı 5 gün devam ederek, dahilinde Bursa İlinde seçilen bir alanda arazi değerlendirme ve AKUP Uygulamaları simülasyon çalışmaları yapılarak sona erecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA