SON DAKİKA

Nokta Bursa

İnşaat sektörüne güven azaldı, beklenti kötümser

İnşaat sektörüne güven azaldı, beklenti kötümser
Bu haber 24 Şubat 2020 - 17:03 'de eklendi ve 21 kere okundu kez görüntülendi.

İnşaat sektörüne güven azaldı, beklenti kötümser. İnşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 78.9 iken, şubat ayında yüzde 5.7 oranında azalarak 74.5 değerini aldı.

İnşaat sektörüne güven azaldı, beklenti kötümser. Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi şubat ayında bir önceki aya göre hizmet sektöründe yüzde 3.4 artarken; perakende ticaret sektöründe yüzde 2.0 ve inşaat sektöründe ise yüzde 5.7 azaldı. Hizmet ve perakende sektöründe beklenti iyimserken; inşaat sektöründe beklenti kötümser.

Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabilmekte, endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, hizmet sektörü güven endeksi ocak ayında 95.2 iken, şubat ayında yüzde 3.4 oranında artarak 98.5 değerini aldı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 4.0 artarak 105.7 oldu. Son üç aylık dönemde iş durumu endeksi yüzde 3.2 artışla 95.1 değerini aldı. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep endeksi ise yüzde 2.9 artarak 94.6 oldu.

Perakende sektörüne güven azaldı, görünüm hala iyimser

Perakende ticaret sektörü güven endeksi şubat ayında yüzde 2.0 oranında azalarak 102.9 değerini aldı. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 3.0 azalarak 107.8 oldu. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 0.6 azalarak 105.0 değerini, son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar endeksi ise yüzde 2.4 azalarak 95.7 değerini aldı.

İnşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 78.9 iken, şubat ayında yüzde 5.7 oranında azalarak 74.5 değerini aldı. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 5.1 azalarak 88.5 oldu. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi ise yüzde 6.5 azalarak 60.4 değerini aldı.

İnşaat sektöründe şubat ayında girişimlerin yüzde 35.2’si faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, yüzde 64.8’i ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu belirtti.

İnşaat sektöründeki en önemli sorun ‘finansman’

İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan en önemli temel faktörlerden;

‘finansman sorunları’ ocak ayında yüzde 48.5 iken şubat ayında yüzde 42.1, ‘talep yetersizliği’ ocak ayında yüzde 36.1 iken şubat ayında yüzde 34.7 ve ‘hava şartları’ ocak ayında yüzde 15.5 iken şubat ayında yüzde 18.3 oldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA