DOLAR
16,7832
EURO
17,4971
ALTIN
976,05
BIST
2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Açık
27°C
Bursa
27°C
Açık
Pazartesi Açık
27°C
Salı Parçalı Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
28°C
Perşembe Az Bulutlu
27°C
Advert
Advert

Kızılay Bursa, ihtiyaç sahiplerine kurban vekaletlerini ulaştıracak yöneticilere yüzde 20, çalışanlara yüzde 1 zam

Kızılay Bursa, ihtiyaç sahiplerine kurban vekaletlerini ulaştıracak yöneticilere yüzde 20, çalışanlara yüzde 1 zam
Advert
15.06.2022 13:45
0
A+
A-

Kızılay Bursa, ihtiyaç sahiplerine kurban vekaletlerini ulaştıracak Vekâletle Kurban Kesim Kampanyasını geleneksel hale getiren Kızılay, bu yılki kampanyasında da hayırseverlere “Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye” sloganıyla seslenirken; Kızılay Bursa, ihtiyaç sahiplerinin sofralarına kurban vekaletlerini ulaştırmak için çalışmalara başladı. Kızılay’da yöneticilere yüzde 20, çalışanlara yüzde 1 zam Sene başında yöneticilere çalışanların iki katı oranında zam yapılan Kızılay’da ikinci bir zam kararı alındı.

Kızılay Bursa, ihtiyaç sahiplerine kurban vekaletlerini ulaştıracak yöneticilere yüzde 20, çalışanlara yüzde 1 zam

Kızılay Bursa, ihtiyaç sahiplerine kurban vekaletlerini ulaştıracak yöneticilere yüzde 20, çalışanlara yüzde 1 zam

EKONOMİ – Kızılay’da yöneticilere yüzde 20, çalışanlara yüzde 1 zam Birden çok kurumda görevlendirilerek yönetim kurulu ücretleri ve huzur haklarıyla yüklü miktarda maaşlar alan Kızılay yöneticilerinin çalışanlarına yüzde 1 zam yaptığı ortaya çıktı. 2022 başında zam dönemine girildiği süreçte, yönetici kademesinde çalışanlara yüzde 40 zam yapılan Kızılay’da işçilere ise yüzde 22 zam yapılmıştı. Vekâletle Kurban Kesim Kampanyasını geleneksel hale getiren Kızılay, bu yılki kampanyasında da hayırseverlere “Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye” sloganıyla seslenirken; Kızılay Bursa, ihtiyaç sahiplerinin sofralarına kurban vekaletlerini ulaştırmak için çalışmalara başladı.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; enflasyon altında zam alan ve çoğunluğu sağlık personeli olan işçiler ek zam talep etmişti. TBMM gündemine de taşınan iddiaya göre, Kızılay’da yeni bir zam kararı daha alındı ancak bu karardan işçiler değil, yöneticiler kârlı çıktı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in TBMM gündemine taşıdığı iddiaya göre, Mart ayı sonunda yöneticiler kendi maaşlarına yüzde 14 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda zam yaparken çalışanların maaşlarında yapılan “düzeltme” ise yalnızca yüzde 1,2 oranındaki artışla sınırlı kaldı.

Kızılay Başkanı’nın 13 farklı kurumdan maaş aldığı ortaya çıkmıştı

Emir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle kaleme aldığı önergede,

“Yöneticilerle çalışanlar arasında ayrım yapılması da Kızılay’da iş barışı ve huzurunu bozan ayrı bir uygulamadır. Kızılay yöneticilerinin birden fazla maaş aldıkları da bilinmektedir. Son olarak Kızılay Başkanı’nın 13 farklı kurumdan maaş aldığı iddiaları geçtiğimiz yıl kamuoyunun gündemine gelmiştir. Diğer yönetim kurulu üyelerine bakıldığında ise neredeyse her birinin birden fazla maaş aldığı görülmektedir. Bu görevler arasında dernek yönetim kurulu üyelikleri, TİKA Başkan Yardımcılığı, Dağcılık Federasyonu Başkanlığı ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği gibi görevler bulunmaktadır” ifadelerine yer verdi.

‘Yaşananlar derhal araştırılmalı’

Kızılay’da sendikasız çalıştırılan sağlık çalışanlarına mobbing uygulandığı iddialarını da anımsatan Emir, önergesinde şunları dile getirdi:

Advertisement“Yaşananların derhal araştırılması ve iddialara ilişkin sorumluların ortaya çıkartılması gerekmektedir. Bu bağlamda, 2022 yılı başından bu yana yönetici kademesinde çalışanların maaşlarına tam olarak hangi oranlarda zam yapılmıştır? Bu zamlardan kaç yönetici yararlanmıştır? Pozisyonlar itibariyle Kızılay’da yönetici maaşları şu anda ne kadardır? 2022 yılı başından bu yana Kızılay çalışanlarının maaşlarına tam olarak hangi oranlarda zam yapılmıştır? Kızılay’da şu anda en düşük sağlık çalışanı maaşı ne kadardır?”

Yeni tüzük tartışma konusu oldu

Son yıllarda yolsuzluk ve israf skandallarıyla gündemden düşmeyen Kızılay’ın yağmalanmasının önünü açacak yeni tüzük de tartışmalara neden oldu. Tüzükle birlikte Kızılay Genel Kurulu’nun birçok yetkisi Kızılay Yönetim Kurulu’na devredildi.

Tüzükte, “Kızılay’ın Borçlanma Usulleri’ başlığı altında da dikkati çeken bir değişiklik yapıldı. Değişiklikte

Advert

“Kızılay, amacını gerçekleştirmek ve faaliyetlerini yürütebilmek için ihtiyaç duyulması halinde Genel Merkez Yönetim Kurulu kararı ile borçlanma yapabilir. Bu borçlanma kredili mal ve hizmet konuların olabileceği gibi, nakit olarak da yapılabilir” ifadelerine yer verildi.

Bu değişiklikle Kızılay’ın borçlanmasının ve bankalardan kredi çekmesinin önü açıldı.

Yapılan bir başka değişiklikle de Kızılay’ın vakıflar kurabileceği, yerli ve yabancı özel kuruluşlarla ortaklık ve işbirliğine gidebileceği ifade edildi. Kızılay’ın özel şirketlerle ortaklık kurması, ticari faaliyetlerde bulunabilmesi, varlıklarına yerli veya yabancı şirketlerle kişilerin ortak olmasının kuruluş ilkelerine aykırı olduğu bildirildi. Tüzükte Kızılay’ın amblem ve logosunun ticari amaçla kullanılabilmesini sağlayacak bir değişiklik de yapıldı.

Kızılay’ı da batıracaklar! AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı yeni Kızılay Tüzüğü ile Kızılay’ın bankalardan kredi alarak borçlanmasının, vakıf ve üniversite kurmasının önü açıldı. Tüzük değişikliği ile Kızılay’ın içinin boşaltılacağı ve batışa sürükleneceği iddia ediliyor.

Kızılay’ı da batıracaklar!

Kızılay Bursa, ihtiyaç sahiplerine kurban vekaletlerini ulaştıracak yöneticilere yüzde 20, çalışanlara yüzde 1 zam

Kızılay’ı da batıracaklar! AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Aralık 2021 tarihinde ilk defa BirGün’ün “Yağma ve talan sırası Kızılay’da” başlıklı haberiyle duyurduğu Kızılay’ın tartışmalı tüzüğünü onayladı. Resmi Gazete’de yer alan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı kararda, “Türkiye Kızılay Derneği Tüzüğü’nün yürürlüğe konulmasına 5253 Sayılı Dernekler Kanunu’nun 27’nci maddesi gereğince karar verildi” denildi.

Son yıllarda yolsuzluk ve israf skandallarıyla gündemden düşmeyen Kızılay, geçen aralık ayında bir tüzük kongresi düzenledi. Kongrede, 2019 yılında Kızılay Yatırım Holding adı altında holdingleşen ve 9 ayrı şirket kuran Kızılay, kurumun yağmalanmasının önünü açacak birçok değişiklik yapıldı. 6 Aralık 2021 tarihinde Ankara’da düzenlenen Kızılay Tüzük Kongresi’nde kabul edilen yeni “Türkiye Kızılay Derneği Tüzüğü” ile Kızılay Genel Kurulu’nun birçok yetkisi Kızılay Yönetim Kurulu’na devredildi.

BANKALARDAN BORÇLANMA YETKİSİ

Tüzükte, “Kızılay’ın Borçlanma Usulleri’ başlığı altında da dikkati çeken bir değişiklik yapıldı. Değişiklikte

“Kızılay, amacını gerçekleştirmek ve faaliyetlerini yürütebilmek için ihtiyaç duyulması halinde Genel Merkez Yönetim Kurulu kararı ile borçlanma yapabilir. Bu borçlanma kredili mal ve hizmet konuların olabileceği gibi, nakit olarak da yapılabilir” ifadelerine yer verildi.

Bu değişiklik ile Kızılay’ın borçlanmasının ve bankalardan kredi çekmesinin önünün açıldığı belirtildi.

Yapılan bir başka değişiklikle de Kızılay’ın vakıflar kurabileceği, yerli ve yabancı özel kuruluşlarla ortaklık ve işbirliğine gidebileceği ifade edildi. Söz konusu değişiklikte

“Kızılay görevlerini yerine getirebilmek için sürdürebilir finansman sağlamak üzere Bankacılık ve Sermaye Piyasası Kanunları kapsamındaki kuruluşları, varlık kiralama şirketleri, sosyal işletmeler, yatırım fonları, sandıklar, kooperatifler ve vakıflar kurar; yerli ve yabancı özel, kamusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirlikleri ve ortaklıklar tesis eder” denildi.

Kızılay’ın özel şirketlerle ortaklık kurması, ticari faaliyetlerde bulunabilmesi, varlıklarına yerli veya yabancı şirketler ile kişilerin ortak olmasının kuruluş ilkelerine aykırı olduğu bildirildi.

KIZILAY ÜNİVERSİTE KURABİLECEK

Yapılan tüzük değişikliğiyle Kızılay ismi ile bir vakıf üniversitesi kurulması ve bunun için de Kızılay’ın gayrimenkullerinin kurulacak vakfa aktarılmasının da önü açıldı. Tüzüğün ilgili maddesinde,

“Kızılay’ın Silahlı Çatışma Hali Dışındaki Görevleri ve Faaliyetleri” başlığı altındaki maddelerde yapılan değişikliklerde ise “Kızılay amaçları, görev konuları ile ilgili olarak vakıf ve bunlara bağlı eğitim ve öğretim kurumları kurar, işletir ve işlettirir” denildi.

Bu değişiklikle birlikte “Vakıf üniversitesi açmak için Kızılay’ın kaynaklarının en az yüzde 50’sinin üniversite vakfına aktarılmasını gerektireceği ve bunun da kurumun iflasına yol açabileceği belirtiliyor. Ayrıca üniversite kurma süreciyle Kızılay’ın son kalan kaynakları olan gayrimenkullerin de ya vakfa aktarılacağı ya da bankalara ipotek edileceği iddia edildi.

Tüzükte yapılan bu değişiklik ise akıllara Türk Hava Kurumu’nun üniversite kurma ve ardından da iflas sürecini akıllara getirdi.

FİNANSMAN SAĞLAYACAK

Tüzükte Kızılay’ın amblem ve logosunun ticari amaçla kullanılabilmesini sağlayacak bir değişiklik de yapıldı.

Yeni tüzükte dikkatleri çeken son değişiklik “Bağış ve yardımlarla ayakta duran Kızılay’ın girişimci ve işletmecilere mikro finansman sağlaması” oldu. Ancak, Kızılay’ın işletmelere veya sosyal girişimcilere finansman sağlanmasının Kızılay’ın temel ilke ve prensiplerine aykırı olduğu belirtiliyor.

 

Kaynak: Birgün

 

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.