DOLAR
33,0858
EURO
36,2794
ALTIN
2.619,91
BIST
11.134,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Parçalı Bulutlu
36°C
Bursa
36°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Hafif Yağmurlu
36°C
Cumartesi Az Bulutlu
35°C
Pazar Parçalı Bulutlu
34°C
Pazartesi Az Bulutlu
33°C
Advert
Advert

Erkan Aydın Downtown ucubesini soruşturacak mısın?

Erkan Aydın Downtown ucubesini soruşturacak mısın?
Advert Advert
02.04.2024 03:02
233
A+
A-
Okuma Süresi: 7 dakika

Erkan Aydın Downtown ucubesini soruşturacak mısın? Downtown projesindeki 375 dairelik rant iddiası Meclis gündeminde Kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan Bursa Downtown projesindeki imar değişikliği ile elde edilen 375 dairelik rant iddiası TBMM gündeminde. Bursa’nın en büyük ilçesi Osmangazi Belediyesi’nin devrik eski Başkanı AKP’li Mustafa Dündar‘ın “İktidar imzalı bu vurgun hikayesinin başrolünde, kayınpeder rolüyle eski Başkan Yardımcısı olan dünürü Hasan Hüseyin Erdönmez ile Başkanın Damadı Mustafa Erdönmez var”

Erkan Aydın Downtown ucubesini soruşturacak mısın?

Erkan Aydın Downtown ucubesini soruşturacak mısın?

Erkan Aydın Downtown ucubesini soruşturacak mısın?

BURSA – Kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan Downtown projesindeki imar değişikliğini Meclis Genel Kurulu’nda gündeme gelen “İmar değişikliğinin, yürürlüğe gireceği bilinen bu yönetmeliğin öncesine denk getirilerek, adeta bir taşla iki kuş vuruluyor. Bununla 0.50 emsal artışı kazanılıyor ve ‘başkanlı-dünürlü-damatlı-muhteşem üçlüye” tam 47 bin m2’lik daha bağımsız bölüm yapma hakkı doğuyor. Nitekim fazladan tam tamına 375 daire daha yapılıyor” şeklinde iddialarına Osmangazi’nin yeni Belediye Başkanı Erkan Aydın‘a soru yoruyoruz. Downtown ucubesini soruşturacak mısın?

“VURGUNUN BOYUTUNU SİZ HESAPLAYIN”

“Söz konusu daireler bugün 8-10 milyon lira arasında alıcı buluyor, varın vurgunun boyutunu siz hesaplayın” “Tarihinin en sahipsiz dönemini yaşayan Bursa, AK Parti iktidarı döneminde ne yazık ki en büyük vurgunlara sahne oluyor. İktidar imzalı rant hikayesinin başrolünde, kayınpeder rolüyle, Bursa’nın en büyük ilçesi Osmangazi Belediyesi’nin eski devrik Başkanı Mustafa Dündar var. Başkan Yardımcısı olan Dünürü Hasan Hüseyin Erdönmez ile Başkanın Damadı Mustafa Erdönmez bu rant öyküsünde yardımcı oyuncu rolünü üstleniyorlar.

“500 MİLYON LİRA HAKSIZ KAZANÇ CEBELLEZİ YAPILIYOR”

Geçtiğimiz haftalarda ‘Şehir içinde şehir’ sloganıyla açılışı yapılan, onlara göre AVM artı rezidans, bize göre ise devasa bir “betonköy”ümüz daha oldu. Bursa’nın tam merkezinde Downtown adlı bir ticaret ve konut projesinde; bu üçlü tarafından, öyle bir ali cengiz filmi çevrildi ki, aklınız şaşar! Yunuseli Havaalanı yakınındaki, Erdönmez ailesine ait yaklaşık 47 bin metrekare alanda “kayınpeder-başkan, dünür ve damat” üçgeninde bir fırıldak döndürülüyor ki sormayın gitsin. O günün parasıyla bir kalemde tam 500 milyon lira haksız kazanç cebellezi yapılıyor.

‘‘BAŞKAN-DÜNÜR-DAMAT’ ÜÇLEMESİ!”

Yer sahiplerinden birisi kim? Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Erdönmez… Hasan Hüseyin Erdönmez kim? Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın dünürü! Dünür Hasan Hüseyin Erdönmez’in kardeşi kim? Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın damadı Mustafa Erdönmez! ‘Başkan-Dünür-Damat’ üçlemesi!”

“RANTIN ÖNÜNÜ AÇIYOR”

6 Kasım 2019’un, akraba soslu rant öyküsünün başlangıç tarihi olduğunu söyleyen Downtown “Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Erdönmez imzası ile Meclise bir önerge veriliyor. Bu önerge 09 Eylül 2020 tarihinde Meclisin gündemine geliyor. Park ve Belediye Hizmet Alanı Değişiklikleri’ başlığı ile masumane (!) bir kılıf giydirilen önerge, Bursa’nın, nasıl daha fazla canına okunup rantın katlanabileceğinin önünü açıyor.

“ÖDEMELERİ GEREKEN BEDELLERİNE KURTARIYOR”

CHP’nin ‘ret oyu’ verdiği önerge, inşaat sahibine; daha önce mahkeme kararı ile iptal edilen ve haksız emsal artışlarını yeniden sağladı. Ama ondan da önemlisi sadece bir hafta sonra çıkacağı bilinen, ‘Değer artış payı hakkında yönetmelik’ nedeniyle doğacak kazançtan dolayı, arsa sahiplerinin devlete ve belediyelere ödemeleri gereken bedellerden kurtarıyor.

“ADETA BİR TAŞLA İKİ KUŞ VURULUYOR”

Çünkü 15 Eylül 2020 tarihinde yürürlüğe girecek olan yönetmelik; imar değişikliği ile avantaj sağlanan bir projede, değer artışından elde edilen kazancın yüzde 25’ini büyükşehire, yüzde 25’ini ilçe belediyesine ve yüzde 25’ini de bakanlığın dönüşüm projeleri hesabına aktarılmasını gerektiriyor. İmar değişikliği önerisi; bir hafta sonra yürürlüğe gireceği bilinen bu yönetmeliğin öncesine, özellikle denk getirilerek, adeta bir taşla iki kuş vuruluyor.

“BAŞKAN PASI VERMİŞ, DÜNÜR ORTAYI YAPMIŞ, DAMADA DA…”

Bu imar değişikliği ile 0.50 emsal artışı kazanılıyor ve ‘başkanlı-dünürlü-damatlı-muhteşem üçlüye” tam 47 bin m2’lik daha bağımsız bölüm yapma hakkı doğuyor. Ve fazladan tam tamına 375 daire daha yapılıyor. Her biri 125 metrekareden 3+1 olmak üzere 375 daire. Üç sene önce hesaplamıştık, 1 milyon 300 liradan 375 daire 500 milyon liralık haksız kazanca tekabül ediyordu. Şimdi dairelerin tanesi en az 10 milyon. Çarpın 375 ile bulun rant vurgununun boyutunu! Nasıl ama ‘bul karoyu al parayı’ gibi bir rant öyküsü değil mi? Başkan pası vermiş, dünür ortayı yapmış, damada da topu rant kalesine yuvarlamak kalmış! Hikayenin sonunu bir haberle bitireyim: Bu öykünün baş kahramanı Osmangazi Belediye Başkanı, Kayınpeder Mustafa Dündar, geçtiğimiz günlerde “Bursa Büyükşehire aday olduğunu” açıklamış ama Akp tarafından kaile alınmamıştı! Ne diyelim? Hadi büyük götürmeler!”

AKP’li Eski devrik Belediye Başkanı Mustafa Dündar’dan damadına 500 milyonluk kıyak

Yunuseli Havaalanı yakınındaki, Erdönmez Ailesine ait alanda yükselen konut projesinde, akraba kayırmacılığının rol oynadığı, en az 500 milyon TL’lik bir haksız kazancın söz konusu “Bu ilave inşaat alanı, 125 m2’den hesaplarsak tam tamına 375 daireye denk geliyor. Bu da ortalama değerler üzerinden hesaplarsak 500 milyon TL’nin üzerinde bir haksız kazanca tekabül ediyor” Yapılan ‘muvazaalı işlemle’ Bakanlığa ve Belediyelere aktarılması gereken her biri yüzde 25’lik gelir payından da kurtuldu.

FİLM GİBİ RANT ÖYKÜSÜ!..

Değerli Bursalılar, Sevgili Osmangazililer,  öyle bir ibretlik rant hikayesi ki, vallahi akıllara zarar!.. Buram buram, kayırmacılık kokan bu hikayede maalesef ne ararsanız var! Öyle böyle değil yani, tümüyle gerçek, üstelik kapı gibi ‘belgeli-bilgili’ bir ibretlik hikaye bu!..
Erkan Aydın Downtown ucubesini soruşturacak mısın?

Erkan Aydın Downtown ucubesini soruşturacak mısın?

İçinde nepotizm, yani akraba kayırma var. Yetkileri kötüye kullanma var. Kamu hakkına tecavüz var. Göz göre göre vergi kaçırma, arkadan dolanma, devleti aldatma var. Belediye Meclisi’ni yanıltma, halkın hakkına hukukuna tasaddi var. Yani var oğlu var! Başrollerde bu proje alanının, arsa sahibi Erdönmez Ailesi… ve ailenin temsilcisi, oğullardan biri olan Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Erdönmez… Şanslı Damat, Erdönmez ailesinden diğer oğlu Mustafa Erdönmez.. Ve suyun başındaki Kayınbaba, Nam-ı Diğer eski devrik Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar… Yardımcı Oyuncular ve bu ‘İbretlik Rant Hikayesi’nin İşbirlikçileri, Osmangazi Belediye Meclisi’nin Cumhur İttifakı Üyeleri! Konusu da Bursa’nın tam göbeğinde ‘heyula’ gibi yükselen gri beton yığını…

Erkan Aydın Downtown ucubesini soruşturacak mısın?

Erkan Aydın Downtown ucubesini soruşturacak mısın?

Erkan Aydın Downtown ucubesini soruşturacak mısın?

PROJE, DEĞER ARTIŞ PAYINDAN NASIL KURTARILDI?

Efendim, her şey 6 Kasım 2019 tarihinde, Osmangazi Belediye Meclisi’ne, Hasan Hüseyin Erdönmez imzası ile verilen bir önerge ile başlıyor. Bu önerge 09 Eylül 2020 tarihinde Meclisin gündemine geliyor. ‘Park ve BHA Değişiklikleri’ başlığı ile masumane (!) bir kılıf giydirilen önerge, işte yukarıda sözünü ettiğimiz bu proje ile Bursa’nın, nasıl daha fazla canına okunup rantın katlanabileceğinin önünü açıyor. CHP’nin ‘RET OYU’ verdiği önerge, inşaat sahibine; daha önce mahkeme kararı ile iptal edilen ve haksız emsal artışlarını yeniden sağlıyor ve en önemlisi sadece bir hafta sonra çıkacağı bilinen, ‘İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİNE DAİR DEĞER ARTIŞ PAYI HAKKINDA YÖNETMELİK’ nedeniyle doğacak değer artışından dolayı, arsa sahiplerinin devlete ve belediyelere ödenmesi gerekecek bedellerden kurtarıyor. Şöyle ki; 15 Eylül 2020 tarihinde yürürlüğe giren bu yönetmeliğe göre, imar değişikliği ile avantaj sağlanan bir projenin değer artışının hesaplanması ve elde edilen değer artışının bakanlık hesabına yatırılması gerekiyor. Sonrasında da bu kazancın %25’i büyükşehir, %25’i ilçe belediyesi, %25’i de bakanlığın dönüşüm projeleri hesabına aktarılması lazım geliyor.

İşte meselenin tam da püf noktası burası

Projedeki değer artışı; Bir hafta sonra yürürlüğe gireceği bilinen bu yönetmeliğin öncesine denk getirilerek, bir taşla iki kuş vuruluyor. Yani hem projenin daha önce mahkeme kararı ile iptal edilen kısmı tekrar varmış gibi bir karar alınarak kapsamı genişletilerek haksız kazanç sağlanıyor, hem de bu değer artışıyla elde edilen kazancın, bakanlığa ve belediyelere aktarılma yükümlülüğünden kurtulunuyor. Yani kelimenin tam anlamıyla ‘şam şeytanlığı’ yapılarak yandaşa ve akrabaya kayırmacılık yapılarak resmen büyük bir rant sağlanıyor. Hadi şimdi bu haksız rantı biraz daha açalım:

BÖLGESEL GİBİ GÖSTERİLİP, KİŞİYE ÖZEL İMAR REVİZYONU YAPILIYOR!..

Mimarlar Odası Bursa Şubesi’nin Bursa 3. İdare Mahkemesinde 2018’de, bu proje aleyhine açtığı haksız 0.50 kentsel dönüşüm emsal artışı iptal davası 2019’da sonuçlanıyor ve sonrasında da İstanbul Bölge İdare Mahkemesi tarafından onanıyor. Şu anda Danıştay’da itiraz davası devam eden bu projenin, Bursa Büyükşehir Belediyesinin 27 Eylül 2017 tarihli Meclis oturumunda AKP’li üyelerin oyu ile bekçi kulübesi ve eski fabrika binasına istinaden verilen 0.50 kentsel dönüşüm emsal artışı iptal edilmiş durumdadır. Burada yapılmak istenen açıkça şudur: Bütün bu iptal kararlarının arkasından dolanmak için Hasan Hüseyin Erdönmez tarafından 2019 yılında verilen önergeye istinaden hazırlanan ‘HÜRRİYET-ADALET-İSTİKLAL-SOĞUKKUYU-KARAMAN MAHALLELERİ UYGULAMA İMAR PLANI REVİZYONU’ dosyasının içine bu projenin imar değişikliği de dahil ediliyor ve Bursalıların gözünün içine baka baka, bölgesel plan revizyonu yapıyormuş algısı yaratılarak aslında tek başına sadece bu proje için kişiye özgü plan revizyonu yapılıyor. Açıkçası; Mahkemelerin iptal kararları yok sayılarak büyük bir imar rantının önü açılıyor. Hadi gelin son olarak da bu uyanıklık sayesinde nasıl bir rant sağlandığını sizlerle paylaşalım. 2018 yılında alınan ruhsatta 458 bin m2 toplam inşaat ve 206 bin küsür m2 bağımsız bölüm alanından bahsediliyor. Ruhsattaki 206 bin küsür m2’lik bağımsız bölümün alt yapısı da bu proje için yine Osmangazi Belediyesi tarafından tamamen kişiye özgü verilen 1.7 emsal ve ek olarak 2017’de Büyükşehir Belediye Meclis’inde AKP’li üyelerin oyu ile verilen ve mahkeme kararı ile iptal edilen 0.50 kentsel dönüşüm emsal artışının toplamı ile elde edilen 2.2 emsal ile sağlanıyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi mahkeme tarafından iptal edilen 0.50 kentsel dönüşüm emsal artışı ile yaklaşık 47 bin m2’lik bağımsız bölüm yapma hakkının haksız bir şekilde elde edildiğini görüyoruz.

FAZLADAN TAM TAMINA 375 DAİRE DAHA YAPILIYOR!..

Peki bu 47 bin m2’lik inşaat alanı, kaç daireye denk geliyor dersiniz? 125 m2’den yani 3+1 daireden hesaplarsak tam tamına 375 daireye, bu projedeki ortalama değerler üzerinden de hesaplarsak 500 milyon TL’nin üzerinde bir haksız kazanca tekabül ediyor. Sayın basın mensupları, Millet İttifakı’nın ret kararlarına rağmen, ‘oldu bittiye’ getirilen bir meclis kararı ile yandaşa 375 adet daha fazla daire ve 500 milyon TL’nin de üzerinde bir rant sağlanıyor. Nasıl? Güzel bir ‘Atı Alıp Üsküdarı Geçme’ uyanıklığı değil mi? Bir gerçek rant hikayesi olan bu projenin bulunduğu arsanın mal sahibinin Erdönmez ailesi olduğunu da bir kez daha hatırlatalım. Aynı zamanda Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı olan Hasan Hüseyin Erdönmez’in önergesi ile başlayan süreçte gelinen nokta ve yaşananlar gerçekten çok vahim. Proje alanının arsa sahibi olan ailenin diğer oğlunun da, Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın damadı olduğunun altını bir kez daha çizelim. Ne acıdır ki, Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan ve tek başına Büyükşehir olabilme kriterlerini sağlayan Osmangazi ilçesini 3 dönemdir yöneten AKP’li Mustafa Dündar ve ekip arkadaşlarının tek derdi, maalesef dün olduğu gibi bugün de sadece yandaş kayırma ve nepotizme hizmet olmuştur.

YANIT BEKLEYEN SORULAR

Buradan bir kez daha açıkça sormak isteriz ki, Sn. Dündar; – Bu plan değişikliği notu ile yandaş ve akrabalarınıza bizim hesapladığımız bu 500 milyon TL’lik kısmı dışında başka bizim bilmediğimiz ne kadarlık bir rant sağladınız? Ayrıca tadilat veya ilave inşaat ruhsatı düzenlediniz mi? – Mahkeme tarafından iptal edilen bir planın tekrar tekrar aynı şekilde ve sadece yandaşa yönelik bir uygulama yaparak bölge revizyon planının içine sokulmasına verebilecek bir cevabınız var mı? – Bu plan değişikliği notu ile meclis kararından 1 hafta sonra yayınlanacak olan İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİNE DAİR DEĞER ARTIŞ PAYI HAKKINDA YÖNETMELİK’ten haberdar olmanız sayesinde,   Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi Bütçelerine aktarılacak olan “Değer Artış Payı” ne kadarlık bir rakama tekabbül ediyordu. Bu meblağın akrabalarınızın cebinde kalmasına sebep olduğunuz ve doğmamış yetimin hakkını yediğiniz için hiç vicdanınız sızlamıyor mu? – Tüm bunların yanında Sayın Dündar’a bir de ‘UYGULAMA İMAR PLAN REVİZYONU’ nun içinde geçen ‘Yunuseli havaalanı hava mania planı kriterlerine uymak kaydıyla serbesttir’ notu içeren maddeyi de hatırlatmak isteriz. Hava mania kriterlerine uymak demek, havaalanının hemen yanındaki parsellerde mania kriterlerine göre kat yüksekliği sıfır demektir Sn. Başkan. Fakat aynı revizyon planının içinde buna uyulacak deyip, sonra havaalanına bitişik bu parsele nasıl 14 kat yükseklik verebiliyorsunuz? Konu nepotizm ve yandaş kayırma olunca milletin aklı ile alay etmek size göre mübah değil mi sayın Dündar? Emin olun ki Genel Başkanımız sayın Meral Akşener’in de her ortamda haykırdığı gibi bizler ‘KENTSEL DÖNÜŞÜME DEĞİL, Bu projedeki gibi RANTSAL BÖLÜŞÜME KARŞIYIZ’ ve yine emin olun ki, bunların hepsinin hesabını bağımsız hukuk karşısında mutlaka vereceksiniz!..” Şimdi sorumuzu yeni seçilen Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın’a soralım: Erkan Aydın Downtown ucubesini soruşturacak mısın? Kaynak: Yeniçağ NTV Google News'e abone olGelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Advert Advert
ETİKETLER: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.