DOLAR
32,4891
EURO
34,5956
ALTIN
2.474,72
BIST
9.533,60
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
25°C
Bursa
25°C
Az Bulutlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
22°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
21°C
Cuma Yağmurlu
15°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
19°C

İşte sahte değil gerçek Bursa artık çini ve ipekle de UNESCO’da

İşte sahte değil gerçek Bursa artık çini ve ipekle de UNESCO’da
09.11.2021 23:20
526
A+
A-
Okuma Süresi: 5 dakika

İşte sahte değil gerçek Bursa artık çini ve ipekle de UNESCO’da HANLAR  Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık ile 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Bursa, şimdi de çini ve Bursa ipeğinin ön planda olduğu ‘zanaat ve halk sanatları’ dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil oldu. Böylelikle Bursa, dünya gelinde UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na üye 295 şehir arasında yer aldı.

İşte sahte değil gerçek Bursa artık çini ve ipekle de UNESCO’da

İşte sahte değil gerçek Bursa artık çini ve ipekle de UNESCO’da

BURSA – Tarihi ve kültürel değerleri, doğal zenginlikleri ve turizm potansiyeli ile Bursa’nın turizmden aldığı payı artırmak için yoğun çaba harcayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentin global alanda tanıtımı için yapmış olduğu çalışmaların meyvesini toplamaya başladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda hazırlanan

“Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu” isimli adaylık dosyasıyla 2014 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren ve Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık’ı evrensel miras haline getiren Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olabilmek için yapmış olduğu çalışmalarda hedefe ulaştı. ‘Gelenekselden Evrensele’ sloganıyla Büyükşehir Belediyesi’nce başlatılan, BEBKA ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından da desteklenen çalışmaların ardından ‘zanaat ve halk sanatları’ dalında hazırlanan başvurusu dosyası, Sivas’ın dosyası ile beraber UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından UNESCO’nun Paris’teki merkezine gönderilmişti.”

Türkiye’den yalnızca Bursa

İşte sahte değil gerçek Bursa artık çini ve ipekle de UNESCO’da

UNESCO’nun kültürel çeşitlilik ideallerini destekleyen UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na 2021 senesinde dahil olacak kentlerin belirlendiği toplantı evvelki gün UNESCO’nun Paris’teki merkezinde yapıldı. Dünya genelinde 49 şehrin Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edildiği toplantıda, Türkiye’den Bursa’nın da ‘zanaat ve halk sanatları’ dalında üye olması kararlaştırıldı. Bu kararla UNESCO Yaratıcı Şehir Ağı’ndaki 295 şehir arasına giren Bursa, Türkiye’den de Gaziantep, Hatay, İstanbul, Kütahya, Afyonkarahisar ve Kırşehir’in ardından Ağ’a dahil olan olan 7’inci şehir oldu.

Yazılı bir açıklama ile 2021 senesinde 49 şehrin UNESCO Yaratıcı Şehri ilan edildiğini duyuran UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay,

“Herkesi; UNESCO’nun teşvik etmeyi amaçladığı şehirler arasındaki global işbirliğini güçlendirmek için devletlerle beraber çalışmaya davet ediyoruz” dedi.

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu da süreci başarı ile yürüten Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

 

Hak ediyorduk aldık

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, özellikle Bursa’nın turizmden hak ettiği payı alması yönünde son dönemlerde yapmış oldukları çalışmaların olumlu sonuç vermesinden memnuniyet duyduklarını söyledi. Turizm anlamında Bursa’nın en önemli zenginliğinin tarihi ve kültürel mirası olduğunu dile getiren Başkan Aktaş,

“Zanaat ve Halk Sanatları dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na yapmış olduğumuz üyelik başvurusu da kabul edildi. Biliyorsunuz Türkiye’den 12 dosya arasında yalnızca Bursa ve Sivas’ın dosyası UNESCO’ya gönderilmişti. Ve Türkiye’den yalnızca Bursa’nın Ağ’a üye olarak kabul edildiği açıklandı. Böylelikle Bursa İpeği ve İznik Çinisi ilk sırada olmak üzere Bursa’mızın zanaat ve halk sanatları da evrensel değer haline gelmiş oldu. Süreç boyunca çalışmamıza destek olan Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’na, İl Kültür Müdürlüğümüz ve sivil toplum kuruluşlarında özellikle teşekkürler. Bursa zaten hak ediyordu. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere Bursa Osmangazi Belediyesi ve Başkanı Mustafa Dündar, aldığını açıkladığı ‘UNESCO Uluslararası İdeal Kent Ödülü’ne ilişkin UNESCO’dan açıklama gelmiş ve UNESCO ”ödülü ‘Biz vermedik” açıklaması yapmış ve utanmaz Osmangazi Belediyesi Başkanı Mustafa Dündar, Bursa, Türkiye ve dünyaya rezil olmuştu.

İşte sahte değil gerçek Bursa artık çini ve ipekle de UNESCO’da

SAHTE ÖDÜLE 106 BİN LİRA

Yaşanan skandal sonrası Osmangazi Belediyesi’nin, ödülleri veren enstitüyle aynı adreste faaliyet gösteren organizasyon şirketine 106 bin TL ödeme yaptığı öğrenildi.
Osmangazi Belediyesinin müjdesini verdiği ödülle Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) ilgisinin olmadığı ortaya çıkmış ve utanmaz Osmangazi Belediyesi Başkanı Mustafa Dündar Bursa, Türkiye ve dünyaya rezil olmuştu.
İddialara göre UNESCO’nun “Biz vermedik” açıklaması yaptığı ödüller Paris’te Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Kurulu Başkanvekili Şükrü Karatepe’nin de katıldığı törende dağıtıldığı belirtilmişti.

Mustafa Dündar seçim için belediye bütçesini kullanmış. 1 milyon 971 TL’lik kamu zararı. Sayıştay, Bursa Osmangazi Belediyesi Başkanı AK Parti’li Mustafa Dündar’ın seçim kampanyası için belediye kasasından yaklaşık 2 milyon TL harcadığını tespit etti.

Mustafa Dündar seçim için belediye bütçesini kullanmış. 1 milyon 971 TL’lik kamu zararı

Mustafa Dündar seçim için belediye bütçesini kullanmış. 1 milyon 971 TL’lik kamu zararı

BURSA – İsmail Arı’nın haberine göre, Osmangazi Belediyesi’nin AK Parti’li Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde, seçim kampanyası için belediye kasasından yaklaşık 2 milyon lira harcadığı açığa çıktı.

1 MİLYON 971 BİN TL’LİK KAMU ZARARI

AK Parti’li Dündar’ın kanuna aykırı olarak seçim reklamları, gazete ilanları ve seçim müziği için belediye kasasından para harcadığı belirtildi. Sayıştay kararına göre, AK Parti’li Dündar’ın “Seçim reklamı ve tanıtım giderleri belediye bütçesinden” karşılandı. AKP’li Dündar yaptığı savunmada kamu zararından sorumlu tutulmaması gerektiğini belirtse de Sayıştay, AK Parti’li Dündar ile yedi belediye personeli ve yöneticisinin 1 milyon 971 bin TL’lik kamu zararına neden olduğunu saptadı.

Sayıştay kararında, belediye bütçesinden 1 milyon 971 bin TL’nin son yerel seçimlerde AK Parti’li Dündar’ın şahsi seçim reklamında kullanıldığı belirtilerek bu paranın AK Parti’li Dündar ile yedi belediye yöneticisi ve personelinden tahsil edilmesine oy çokluğuyla karar verildiği ifade edildi.

37 AYRI HARCAMA YAPILDIĞI BELİRLENDİ

Sayıştay 2’nci Dairesi’nin kararına ilişkin itirazları değerlendiren Sayıştay Savcısı da belediye bütçesinden tam 37 ayrı seçim harcaması yapıldığını vurgulayarak kamu zararına dikkat çekti. Kararda, savcı görüşüne dair şu ifadeler yer aldı:

“Belediye başkanının şahsi seçim reklamı ve tanıtım giderlerinin belediye bütçesinden karşılandığı tespiti yapılması nedeniyle belirtilen sorumlular adına tazminine hükmedilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.”

SEÇİM MÜZİĞİ, REKLAMLAR VE GAZETE İLANLARI

Mustafa Dündar seçim için belediye bütçesini kullanmış. 1 milyon 971 TL’lik kamu zararı

Ayrıca Sayıştay kararından, siyasi partilere seçim giderleri ve diğer harcamaları için devlet yardımı yapıldığı da hatırlatılarak belediye başkanının şahsi seçim reklamı ve tanıtımı giderlerinin siyasi partiler veya aday tarafından karşılanması gerektiği vurgulandı. Sayıştay kararında 1 milyon 971 bin TL’lik kamu zararının detaylarına da yer verildi. Belediye bütçesinden para harcanarak seçim kampanyası için gazetelere ilan verildiği, seçim müziği hazırlatıldığı, YouTube’a ve Google’a reklamlar verildiği ifade edildi.

TEMYİZ KURULU’NA BAŞVURDULAR

AK Parti’li Belediye Başkanı Dündar’ın dışında 1 milyon 971 bin TL’lik zararın tahsil edilmesine karar verilen yedi belediye yöneticisi ile personeli 2 Ağustos tarihinde de Sayıştay Temyiz Kurulu’na başvurdu. Yapılan başvuruda, harcamanın mevzuata aykırı olmadığı, söz konusu paranın belediyenin rutin tanıtım faaliyetleri için harcandığı ve herhangi bir siyasi parti adına yapılmadığı savunulsa da Sayıştay Savcısı, “Temyiz talebinin reddedilmesi gerektiğini” belirtti.

PARTİLER HAZİNE YARDIMI DA ALIYOR

 “Sayıştay’ın bu kararı ile Osmangazi Belediye Başkanı AK Parti’li Mustafa Dündar’ın 2019 yerel seçimlerinde, partisi ya da kendisi tarafından karşılanması gereken seçim çalışmalarına ilişkin harcamalarının 1 milyon 971 bin TL’lik kısmını belediye kasasından ödettiği anlaşılmaktadır. Sayıştay‘ın bu kararından anlaşılacağı üzere yapılan harcama tamamen hukuka aykırıdır. Ayrıca bilindiği üzere her seçim öncesi mecliste grubu bulunan siyasi partilere seçim çalışmalarında kullanılması amacıyla hazine yardımı da yapılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Mustafa Dündar seçim için belediye bütçesini kullanmış. 1 milyon 971 TL’lik kamu zararı

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar CNN Türk’te yayınlanan ve Cem Seymen’in sunduğu Üretim Rotası Programı’na katılabilmek için belediye kasasından tam 35 bin 400 TL’lik ödeme yaptı. 25 Ekim 2020 tarihinde çekimleri yapılan ve 12 buçuk dakika süren programda Bursa Çiftçi Pazarı’nın tanıtımının yapıldığı belirtildi.

Belediye Başkanı Mustafa Dündar da binlerce lira ödeyerek katıldığı programa ilişkin sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Bugün gazeteci Cem Seymen ile Türkiye’nin en büyük çiftçi pazarında keyifli bir sohbete imza attık. Üreticiyle tüketiciyi direkt olarak buluşturan Bursa’nın ilk Çiftçi Pazarı, her geçen gün daha fazla vatandaşımızı bir araya getiriyor. Tüm vatandaşlarımızı bu pazara davet ediyorum. İnanıyorum ki, sizlerin de desteğiyle bu güzel proje, dev bir organizasyona dönüşecek.”

CNNTürk’e kentsel dönüşümü anlattı

Osmangazi Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün 12599 yevmiye numaralı dosyasında ise CNN Türk’e yapılan bir başka ödemeye ilişkin bilgilere yer verildi. Dosyada yer alan bilgilere göre, AK Parti’li Belediye Başkanı Dündar, CNN Türk’te yayınlanan haber programına sadece 8 dakika boyunca konuk olabilmek için belediye kasasından KDV hariç 15 bin TL ödeme yaptı. Dündar, katıldığı programda “Kentsel dönüşümde Osmangazi modeli” adı altında “Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi’ni” anlattı.

Habertürk’e de para ödemiş

AK Parti’li belediyenin sözkonusu “ödül”ün haberleştirilmesi için de 13 Şubat 2020 tarih ve 2333 yevmiye numaralı dosyası ile HaberTürk Televizyon kanalına “Panorama 1326 Bursa’ya Unesco ödülü tanıtımı” adı altında 31 bin 800 lira ödeme yaptığı açığa çıktı.

Yerel televizyonlara da ödeme yapılmış

Açıklamada, belediye kasasından yerel televizyon kanallarına da binlerce liralık ödeme yapıldığı ifade ederek şunlar anlatıldı:

“CNN Türk gibi ulusal bir televizyon kanalına daha uzun yayın süresi için daha az ödeme yapılırken, izlenme oranları çok daha düşük olan yerel kanallara daha kısa yayınlar için çok daha fazla ödemeler yapıldığı tarafımca tespit edilmiştir.

Osmangazi Belediyesi, sadece yerelde yayın yapan Sönmez Radyo Televizyon Yayıncılık A. Ş.’ye yaklaşık sekiz ve beş dakikalık iki ayrı ‘Osmangazi’de bir hafta’ isimli videoyu yayınlaması için toplam 70 bin 800 TL ödeme yapmıştır. Yine belediye kasasından, sadece yerelde yayın yapan, Sancaktar Medya Reklam Ajansı San. Tic. Ltd. Şti.’ye de sekiz dakikalık Osmangazi Meydanı ve Fetih Müzesi’nin tanıtım videosunun yayınlanması için 47 bin 200 TL ödeme yapılmıştır.”

 

Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.