DOLAR
32,2928
EURO
34,9742
ALTIN
2.416,46
BIST
10.142,70
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
35°C
Bursa
35°C
Az Bulutlu
Perşembe Hafif Yağmurlu
33°C
Cuma Hafif Yağmurlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
Pazar Parçalı Bulutlu
30°C
Advert
Advert

Prof. Dr. Kayıhan Pala Soğuksu ve Seymen mahallelerindeki tarımsal arazi rant hırsına kurban edilemez!

Prof. Dr. Kayıhan Pala Soğuksu ve Seymen mahallelerindeki tarımsal arazi rant hırsına kurban edilemez!
Advert Advert
11.05.2024 22:16
28
A+
A-
Okuma Süresi: 3 dakika

Prof. Dr. Kayıhan Pala Soğuksu ve Seymen mahallelerindeki tarımsal arazi rant hırsına kurban edilemez! Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 18.04.2024 tarihinde onaylanan bu değişiklikler yasalara aykırı!

Prof. Dr. Kayıhan Pala Soğuksu ve Seymen mahallelerindeki tarımsal arazi rant hırsına kurban edilemez!

Prof. Dr. Kayıhan Pala Soğuksu ve Seymen mahallelerindeki tarımsal arazi rant hırsına kurban edilemez!

Prof. Dr. Kayıhan Pala Soğuksu ve Seymen mahallelerindeki tarımsal arazi rant hırsına kurban edilemez!

TOKİ tarafından; Kestel İlçesi, Soğuksu ve Seymen Mahalleleri (1127 parsel ve çevresi) ‘Ülke Ekonomisine Katkı Sağlayacak Organize Sanayi Alanlarının Geliştirilmesine Yönelik Hedef’ doğrultusunda kurulacak ‘Sanayi Alanı’na ilişkin hazırlanan 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği; 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı  ve  1/1000  ölçekli  Uygulama  İmar  Planı ve Plan açıklama raporları 22.04.2024 tarihinde Bursa İl Müdürlüğü ilan panosunda ve internet sitesinde yayımlandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 18.04.2024 tarihinde onaylanan bu değişiklikler yasalara aykırı!

 

CHP’Lİ PALA: YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER YASALARA AYKIRI

 

Plan değişikliğine konu alanın bir kısmının mevzuata göre ‘tarımsal niteliği korunacak alanlar’ ve ‘diğer tarım alanı’ statüsünde olduğunu belirten CHP’li Pala; “İmar Kanunu 8. Maddesine göre; “Tarım arazileri, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda belirtilen izinler alınmadan tarımsal amaç dışında kullanılmak üzere plânlanamaz.” Ancak Bursa’nın anayasası diyeceğimiz 1/100.000 ölçekli planda yapılan değişiklik ile bu kanun yok sayılıyor.  ‘Ben istedim oldu’ zihniyeti hem ülkemize hem de Bursa’ya zarar veriyor. Bu değişiklik ile; dikili arazilerin yanında diğer tarım alanlarında yapılaşma ve sanayileşme baskısı yaratacak, imara açılması ile havayı toprağı ve suyu kirletici özelliği olan ve çok miktarda su kullanılmasını gerektirecek sanayi tesisleri kurulabilecek. Yapılan bu değişiklik hem mevzuata aykırı hem de insan sağlığını, bölgedeki ekolojik hassasiyetleri, tarımsal ve hayvansal üretimin niteliğini dikkate almıyor!” dedi.

Advert

 

CHP’li Pala açıklamasının devamında “Ülke Ekonomisine Katkı Sağlayacak Organize Sanayi Alanlarının Geliştirilmesine Yönelik Hedef” gibi yalnızca ekonomik bir çıkar etrafında şekillendirilen planlar ile  tarım alanları yağmalanacak. Yapılan değişikliğin yerli ve milli üretime katkı sağlaması, istihdam yaratması vb. ekonomik, teknik hesaplar ve seçilen parselin bir bölümünün fiziksel uygunluğu projenin hayata geçirilmesi için tek ve yeterli ölçüt değildir. Bu değişikliğin süreç ve sonuçlarından birçok Bakanlık sorumlu. Bu nedenle konu hakkında sırasıyla İçişleri Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere 4 ayrı Bakanlığa soru önergesi verdim.” dedi.

CHP’li Pala’nın sorduğu sorular ise şöyle: 

 

Advert

İçişleri Bakanlığına:

 1. Bursa Valiliği tarafından, söz konusu yer için 4562 Sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanununun 4. Maddesinde söz edilen ‘yer seçimi kararı’ alınmış mıdır? Alındı ise bu kararın alınma tarihi, kapsam ve içeriği nedir?

 

 1. Aynı yer için Bursa Valiliği tarafından alınmış bir “kamu yararı kararı” var mıdır? Alındı ise bu kararın alınma tarihi, kapsam ve içeriği nedir? 

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına:

 

 1. Söz konusu yer için, Bakanlığınız tarafından 4562 Sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanununun 4. Maddesinde söz edilen ‘yer seçimi kararı’ alınmış mıdır? Alındı ise bu kararın alınma tarihi, kapsam ve içeriği nedir? 

 

 1. Aynı yer için, Bakanlığınız tarafından alınmış bir “kamu yararı” kararı var mıdır? Alındı ise bu kararın alınma tarihi, kapsam ve içeriği nedir?

 

 1. Yukarıda açıklanan plan değişiklikleri sonrasında bazı bilgiler, plan açıklama raporları ve basın aracılığıyla kamuoyu ile paylaşılmış ancak, bazı taşınmazların S.S İleri Teknoloji Sanayi Toplu Yapı Kooperatifine devri konusunda TOKİ ile bu Kooperatif arasında imzalanan protokolün içeriği açıklanmamıştır. Bu protokolün içeriği nedir? 

 

 1. Basında yer aldığına göre üyelerinden biri avukat dahi olan gerçek kişilerin de bulunduğu anlaşılan adı geçen kooperatifte hangi kişi ve kuruluşlar yer almaktadır ve hangi ileri teknoloji üretimi gerçekleştiren sanayiciler olarak kabul edilmiştir?

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına:

 

 1. Plan değişiklikleri sonrasında bazı bilgiler, plan açıklama raporları ve basın aracılığıyla kamuoyu ile paylaşılmış ancak, bazı taşınmazların S.S İleri Teknoloji Sanayi Toplu Yapı Kooperatifine devri konusunda TOKİ ile bu Kooperatif arasında imzalanan protokolün içeriği açıklanmamıştır. Bu protokolün içeriği nedir?

 

Tarım ve Ormancılık Bakanlığına: 

 

 1. OSB kurulmak istenen arazinin bir bölümünün tarım alanı olması yüzünden, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununa göre, buralar için Bursa İl Toprak Koruma
  1. Kurulundan tarım dışı kullanım iznine yönelik olumlu karar verilmesi gerekmektedir. Bursa İl Toprak Koruma Kurulu, 21.06.2018 tarihli kararıyla tarım dışı kullanıma izin vermiştir. Ancak, bu karar Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasına Dair Yönetmeliğin md.12/f.8 hükmüne göre, 2 yıl içinde uygulamaya geçilemediğinden yürürlüğünü yitirmiştir. Aynı karara dayanılarak 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında değişikliğe gidilmektedir.

  1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında değişiklik yapılabilmesi bakımından Bursa İl Toprak Koruma Kurulu’ nun yürürlükte olmayan kararını canlı tutabilmek adına, Bakanlığınızca, “olur/uygundur/yürürlüktedir” yönünde bir beyan, yazı, karar oluşturulmuş mudur? Oluşturuldu ise, bunun tarih, sayı, kapsam ve içeri nedir?

   

 

Advert Advert
Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.