DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Açık
33°C
Bursa
33°C
Açık
Pazartesi Az Bulutlu
34°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Az Bulutlu
35°C
Perşembe Az Bulutlu
36°C
Advert
Advert

“Türkiye’mizin Hedeflerine Liderlik Eden Bir Bursa’yı İnşa Ediyoruz”

“Türkiye’mizin Hedeflerine Liderlik Eden Bir Bursa’yı İnşa Ediyoruz”
Advert Advert
27.03.2018 23:23
535
A+
A-
Okuma Süresi: 4 dakika

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, ‘Bursa büyürse Türkiye büyür’ vizyonuyla 5 yılda 40’a yakın makro projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, “Üreterek büyüterek 39 bin tek yürek’ anlayışıyla birçok kesim tarafından hayal gibi görünen makro projeleri hayata geçirdik. Bursa iş dünyamızdan aldığımız güçle ülkemizin hedeflerine liderlik eden bir Bursa’yı hep birlikte inşa etmeye devam edeceğiz” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı ve Mart Ayı Meclis Toplantısı Oda Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. BTSO Başkanı Burkay, 39 bin üyenin desteğiyle Bursa’yı daha güçlü bir geleceğe taşımak adına çıkılan kutlu yolda 5 yıllık süreci geride bıraktıklarını söyledi. Dünya genelinde birçok zorluğun yaşandığı bu dönemde Türkiye’nin benzeri görülmemiş ihanetler ve sıkıntılarla mücadele ettiğini dile getiren Başkan Burkay; “Tüm engellere rağmen Bursa’mız Türkiye’nin büyüme yolculuğunda lokomotif oldu” dedi.

Advert

DEV PROJELERİ HAYATA GEÇİRDİK

Enerji Verimliliği Merkezi’nden Mutfak Akademi’ye, Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nden Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri’ne’, Uludağ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nden Bursa’nın ekonomi tarihine geçecek olan TEKNOSAB’a kadar tüm projelerinin üyelerinin beklentileri ve Türkiye’nin hayalleri doğrultusunda hayat bulduğunu belirten Burkay, “KOBİ OSB, Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi, Model Fabrika gibi projeler de Bursa’da hayata geçiyor. BTSO, kısır çekişmeler ve popülist yaklaşımlar yerine ortak akıl ve istişare kültürünü benimseyerek projelerine odaklanan bir oda kimliğine büründü” şeklinde konuştu

Advert

360 MİLYON LİRALIK BÜTÇE DESTEĞİ KAZANDIRDIK

Bursa’nın 5 yıllık sürecinde devlet teşviklerinden en fazla faydalandığı dönemi yaşadığını kaydeden Burkay, şöyle konuştu: “Özkaynaklarımızı üyelerimizin hizmetine en verimli bir şekilde sunduk. BTSO’nun gücünün ve proje üretim kabiliyetinin kasasındaki paradan çok daha fazla olduğunu ortaya koyduk. Yaptığımız anlaşmalarla üyelerimize 170 milyon TL’lik finasman desteği, ürettiğimiz makro projelerle de kent ekonomisine 360 milyon TL’lik bütçe desteği kazandırdık.”

“TİCARİ SAFARİ İLE 16 BİN YABANCI AĞIRLADIK”

Kent ekonomisini ve ticaretini artırmak adına sürdürdükleri projelerin meyvelerini toplamaya başladıklarını belirten Başkan Burkay, “Ülkemizin ihracata dayalı kalkınma hedefleri doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz Küresel Fuar Acentesi Projemiz ile 5 yılda 150’ye yakın uluslararası fuar ve iş gezisi organizasyonu düzenledik. Bu fuarlara birçoğu yeni pasaport çıkaran yaklaşık 5 bin 500 üyemizi taşıdık. Yurt içinden ve yurt dışından iş insanlarını Bursa’da firmalarımızla buluşturduğumuz Ticari Safari ile 80’i aşkın ülkeden yaklaşık 16 bin kişiye ulaşan alım heyetlerini ağırladık. Fuarlarla Bursa’mızın ticaret hacminin artmasına katkıda bulunduk. Bursa, üreten Türkiye’nin parlayan yıldızı olmaya devam ediyor” diye konuştu. Bursa’nın ihracatta 14 milyar dolar barajını aşarak yeni bir eşiğe ulaştığını vurgulayan Burkay, “Son 5 yılda 920 yeni ihracatçı kazandık” şeklinde konuştu.

TEKNOSAB İLE 40 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HEDEFİ

Ortak aklın gücünü harekete geçiren ve farklı sektörler arasındaki sinerjiyi yakalayanların rekabetteki liderliği elinde tuttuğunu ifade eden Başkan Burkay, “55 yıl önce Türkiye’yi organize sanayi bölgesi yapılanması ile tanıştıran BTSO, bugün de TEKNOSAB ile Bursa’mızı ve ülkemizi yeni bir vizyona kavuşturdu. Yıl sonuna kadar ilk fabrika inşaatlarını teslim etmeyi planladığımız TEKNOSAB, toplamda 25 milyar TL’lik yatırımla hayata geçiyor. TEKNOSAB, ülkemizin 2023 ihracat hedeflerine 40 milyar dolar katkı sağlayacak bir potansiyel taşıyor” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN HAYALLERİNİ BURSA GERÇEKLEŞTİRİYOR

“Bursa büyürse Türkiye büyür, inancıyla çıktığımız bu yolda, artık Türkiye’ye büyük hayaller kurduran ve ülkemizin hedeflerine liderlik eden bir Bursa var” diyen Burkay, “Mazisinden aldığı güçle hayalleri hedeflere, hedefleri ise projelere dönüştüren Bursa’mızın başarısında iş dünyamızın saygıdeğer temsilcilerinin ortak imzası bulunmaktadır. BTSO olarak ülkemizin aydınlık geleceği için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

YENİ DEV PROJELER GELİYORİ

İhracatı artırmak ve yerli teknolojiyi işletmelerin girişimcilik ekosistemlerine dâhil etmek amacıyla kurgulanan Kuluçka, İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi’nin kısa süre içinde hayata geçeceğini ifade eden Burkay, “Model Fabrika projemizi de BUTGEM yerleşkesinde kuruyoruz. Ülkemizin uzay temalı ilk eğitim merkezi olacak GUHEM Kasım ayında faaliyete geçecek. Uludağ Yaşam Boyu Eğitim Merkezimizi de yıl sonuna kadar hizmete açacağız.  Oda ve borsalar arasında bir ilke imza atarak kuracağımız Ülke Masaları ve İş Konseylerimiz, uluslararası alanda büyüme hedefleyen firmalarımız için önemli fırsatlar sağlayacak. Başta Rusya, İngiltere, İran ve Balkan ülkeleri olmak üzere toplamda 10 farklı ticaret merkezimizi Bursa iş dünyamızın hizmetine sunmak için hazırlıklarımızı sürüyor” ifadelerini kullandı.

3 BİN KOMİTE TOPLANTISI

Başkan Burkay, BTSO liderliğinde Bursa’nın yakalamış olduğu bu başarıların temelinde meclis, komite ve konsey üyelerinin özverili çalışmasının olduğunu da belirterek, “5 yılda 51 komitemiz, sektörlerinin sorunlarının ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı 3 binden fazla toplantı gerçekleştirdi. Komitelerimizin yönetime sunduğu her öneriyi büyük bir titizlikle ele aldık. 50’ye yakın istişare toplantısında komitelerimizin öneri ve taleplerinin yer aldığı raporları Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Bakanlarımıza arz ettik. Sizlerin görüşleri bizim projelerimize ışık tuttu. Bu dönemde komitelerimizin karar alma ortalaması 2 katından fazla bir artışla yüzde 50’lerin üzerine yükseldi. 60’ın üzerinde Genişletilmiş Sektör Analiz Toplantılarıyla sektörlerimizin sorunlarını ve çözüm önerilerini ele aldık” dedi.  

KENDİ İÇİN DEĞİL, KENTİ İÇİN

“Kent ve ülke ekonomimizi hedeflerine ulaştırmak adına büyük bir gayretle çalışmaya devam edeceğiz” diyen Burkay, şöyle konuştu: “İlkeli duruşumuzdan vazgeçmeden örnek çalışmalara imza atmayı sürdüreceğiz. Kenti için çalışan ve proje üreten tüm dostlarımız bu yeni dönemin de aktörleri olacak. BTSO, sayısını 51’den 63’e yükselttiğimiz komitelerimizin daha da artan performansı ve ortak akılla şekillenen proje ve çalışmalarla kent ekonomisine damga vurmayı sürdürecek. Türkiye’deki oda ve borsalar da bizim projelerimizi yakından takip ediyor. Büyük bir fedakârlıkla kentimizin hedeflerine ulaşması için ter döken yol arkadaşlarıma, bizlere desteğini esirgemeyen değerli üyelerimize tekrar şükranlarımı sunuyor, yeni hizmet döneminin Odamız ve kentimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

BTSO HİZMET ÇITASINI YÜKSELTTİ

BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, Yönetim Kurulu’nun gerçekleştirdiği çalışmalarla sanayiden ihracata, üretimden istihdama kadar hizmet bayrağını çok daha ileriye taşımayı başardığını söyledi. BTSO’nun Bursa ekonomisine değil, Türkiye ekonomisine de yön veren bir yapıya kavuştuğunu kaydeden Topuk, “Son 5 yıllık süreçte özverili çalışmalarını hiç aksatmayan Odamız personeline, gerçekleştirilen tüm bu projelerde görev alan ve şehrimiz için değer üreten çok kıymetli meclis üyelerimize, Meclis Divanımıza ve elde edilen başarıların en büyük mimarı olan Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Burkay ve Yönetim Kurulu Üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Bursa iş dünyası önümüzdeki yıllarda da yükselen performansını sürdürecektir. Ayrıca Odamızın kuruluş yılı olan 1889’dan bu yana BTSO’da görev alan tüm yönetim kurulu ve meclis üyelerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu noktada BTSO çatısı altında sergilediğimiz sektörel birliktelik ve uyumun devam etmesi çok önemli” dedi.

Toplantının sonunda BTSO Başkanı Burkay ve Meclis Başkanı Remzi Topuk, Bursa ekonomisine değer katan projelerde imzası olan meclis üyelerine üstün gayretlerinden dolayı teşekkür ederek, plaket takdim etti.

Advert Advert
Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.