DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
33°C
Bursa
33°C
Az Bulutlu
Pazar Açık
33°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
34°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Az Bulutlu
35°C
Advert
Advert

Zeytin çekirdeğini plastiğe dönüştüren projeye büyük ödül

Zeytin çekirdeğini plastiğe dönüştüren projeye büyük ödül
Advert Advert
25.03.2018 13:43
282
A+
A-
Okuma Süresi: 4 dakika

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) düzenlediği 7. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışmasında otomotivde katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirecek toplam 10 girişimci proje sahibine 210 bin TL ödül dağıtıldı.

 

Ar-Ge Proje Pazarı’nda birinciliğe zeytin çekirdeğinden doğada kaybolan ve antimikrobiyal biyoplastik granül üreten projesiyle Duygu Yılmaz ve ekibi layık görüldü. Komponent Tasarım Yarışmasında ise birinciler; araçlardaki aerodinamik kayıpları azaltan projesiyle Emre Akgül ve Emre Uygun ile karbon emisyonunu düşüren projesiyle Özyeğin Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Özgür Ertunç ve ekibi oldu.

Advert

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Önümüzdeki günlerde Türkiye, elektrikli araçların kullanacağı batarya teknolojileriyle ilgili çok önemli yatırımların imzasını atacak” dedi.

 

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu “2030’da araçların yüzde 30’u sürücüsüz olacak. Yeni ekosistemde bağlı araçlar, iletişim, büyük veri çok önemli. Türk otomotiv endüstrisi bu dönüşümün bir parçası olmalı” dedi. OİB Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu: “Gelecekte yapay zeka nedeniyle yaratıcı olmayan meslekler yok olacak. Gençlerin doğru konumlanması için yatırımlara ve girişimlere önemli destekler veriyoruz.”

Advert

 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) Ekonomi Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde düzenlediği 7. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

OİB’in Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla düzenlediği Ar-Ge Proje Pazarı’nda birinciliğe, zeytin çekirdeğinden doğada kaybolan ve antimikrobiyal biyoplastik granül üreten projesiyle Duygu Yılmaz ve ekibi layık görüldü. Komponent Tasarım Yarışmasında ise öğrenci kategorisinde birinci plazma teknolojisiyle araçlardaki aerodinamik (havanın kuvvetsel etkileri) kayıpları azaltan projesiyle Emre Akgül ve Emre Uygun, Profesyonel kategoride birinci de karbon emisyonunu düşüren projesiyle Özyeğin Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Özgür Ertunç ve ekibi oldu.

Otomotivde ilk ve tek girişimcilik platformunu kuran OİB’in bu yıl 22-23 Mart tarihlerinde Özyeğin Üniversitesinde düzenlediği 7. Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması ile ihracatın arka arkaya 12 yıldır lideri olan otomotiv endüstrisinde katma değerli ürün ve teknolojilerin geliştirilmesi amaçlanıyor. Girişimcilerden yatırımcılara, öğrencilerden profesyonellere yerli yabancı çok sayıda ismi buluşturan etkinlikte, otomotivde girişimci projelere iki gün boyunca toplam 210 bin TL ödül verildi. Dereceye girenler ayrıca yurtdışında eğitim ve İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezinde projelerini geliştirme hakkı kazandı.

Zeybekci: “Türkiye elektrikli otoda önemli yatırımlara imza atacak”

Etkinlikte konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dünyanın çok hızlı değiştiğini, beş yıl sonra otomotiv yan sanayisinde belki de mazot pompası, diferansiyel, şanzıman, vites kutusu, amortisör üretenlerin artık bunu üretmeyeceklerini söyledi. Zeybekci “Çünkü yaklaşık olarak beş yıl sonra araçların belki de yüzde 40’ı elektrikli hale gelecek. Elektrikli araçların teknolojileri bildiklerimizden çok daha farklı. Önümüzdeki günlerde göreceksiniz, Türkiye elektrikli araçların kullanacağı batarya teknolojileriyle ilgili çok önemli yatırımların imzasını atacak, önemli yatırımlara başlayacak” diye konuştu.

OİB Başkanı Sabuncu: “Otomotiv 117 Ar-Ge Merkezi ile ülke lideri”

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, sektörün geldiği noktaya dikkat çekerek “Son 12 yılın arka arkaya şampiyonu olan otomotiv sektörü, 28,5 milyar dolar ihracat ile ülke ihracatının yaklaşık beşte birini tek başına gerçekleştiriyor. Dünyanın 14. Avrupa’nın da 5. büyük motorlu araç üreticisiyiz. Türkiye’de 117 Ar-Ge Merkezi ile bu alanda da lideriz” dedi. Dünya otomotiv endüstrisinin gündeminin elektrikli, birbiri ile bağlantılı, sürücüsüz ve paylaşılan araçlar olduğuna işaret eden Sabuncu, “Beş yılda birbirleri ile bağlantılı 439 milyon araç yollarda olacak. 2030’da araçların yüzde 30’u sürücüsüz olacak. Araç içi bilgi ve eğlence sistemleri ile yazılıma yönelik yatırımlar önem kazanacak. Dönüşüm başladı ve önümüzdeki beş yılda  daha hızlı olacak. Yeni ekosistemde bağlı araçlar, iletişim, büyük veri çok önemli. Büyük veriyi okuyabilenlerin ve robot operator vasıflı iş gücünün önemi artacak. Batarya teknolojileri, ileri düzey sensörler, yapay zeka teknolojileri, multimedya sistemleri gibi alanlar, başlıca yatırım noktaları. Bu alanlara yatırım yapmayan, gelişemeyen tedarikçilerin ayakta kalma şansı azalacak. Türk otomotiv endüstrimiz mutlaka bu dönüşümün bir parçası olmalı” dedi.

Ömer Burhanoğlu: “Yatırımlara ve girişimlere destek büyük”

OİB Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu da “Gençlerin doğru konumlanması için yatırımlara ve girişimlere önemli destekler veriyoruz. Eğer elle tutulur bir fikriniz varsa bizler buradayız. Çünkü gelecekte yapay zeka nedeniyle yaratıcı olmayan meslekler yok olacak. Tüm otomobiller akıllanacak ve her şey ile bağlantı kuracak. Nesnelerin interneti ile yeni iş modelleri doğacak. Gelecekte bu alanda pazar büyüklüğünün 3 trilyon dolar olacağı öngörülüyor. Türkiye otomotiv sektörü olarak bu alanda yüzde 1,5 pay alırsak, 45 milyar dolar eder ki yıllık ihracat rakamımız olan 28 milyar doların üzerine çıkmış oluruz. Aklımız varsa sıkıntı yok” dedi.

Hüsnü Özyeğin: “Türk insanının başarısının konuşulması bize moral verecek”

Etkinliğe ev sahipliği yapan Özyeğin Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanı ve Fiba Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin de “Genç Girişimcilere Tavsiyeler” başlıklı konuşmasında “Türkiye’de 2010 yılında 11 girişim 19 milyon dolar, 2017 yılında 167 girişim 177 milyon dolar yatırım aldı. Bu konuda zamanla Avrupa’daki bazı ülkeleri yakalayacağız” dedi. Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk de “Ülkemizde otomotiv sektöründe olduğu gibi tüm sektörlerde anlamlı ve sürdürülebilir fark yaratmak için inovasyon, tasarım ve üretimi bir bütün olarak, aynı eksende birleştirmek gerekiyor” dedi. Shell Eco Marathon sunumunun da yapıldığı etkinlikte düzenlenen Mobility, Ana Sanayi ve OEM Kurum içi Başarı Hikayeleri ve Elektrikli Araç Komponentleri panellerinde otomotivde geleceğin stratejileri masaya yatırıldı.

DERECEYE GİREN GİRİŞİM PROJELERİ

 

  1. AR-GE PROJE PAZARI ÖDÜLLERİ

 

1-Duygu Yılmaz ve ekibi / Prina Projesi (Zeytin çekirdeğinin doğada kaybolan ve antimikrobiyal biyoplastik granül üretiminde kullanılması projesi)

2-Emre Yiğit Alpaslan ve Eşref Öztürk / Drive Buddy Projesi (Akıllı telefonlar üzerindeki sensörleri kullanarak sürüş alışkanlıkları çıkaran ve trafik kazalarını tespit eden mobil altyapı projesi)

3-Kerem Odabaşı ve ekibi / Ecomod Projesi (Farklı fonksiyonlu elektrikli ulaşım ve özel hizmet aracını ticari amaçlı geliştiren proje)   

 

Mansiyon Ödülleri

-Nihat Emir Çavuş ve ekibi / NioECall projesi (Araç içi cama takılan Nio eCall cihazı ile kazalarda sürücünün sağlık bilgilerini en yakın sağlık birimlerine aktaran proje)  

-Serhat Oran ve ekibi / Porima (Üç Boyutlu Yazıcılarla Kompozit Filament Üretimi projesi)

  1. KOMPONENT TASARIM YARIŞMASI

 

Öğrenci kategorisi

1–Emre Akgül ve Emre Uygun / Plazma Aerodinamik Akış Kontrol ve Dengeleme Sistemi (Plazma teknolojisiyle araçlardaki aerodinamik kayıpları minimize eden proje)

2-Ömer Faruk Usluoğlu ve ekibi / E-Pelt Projesi (Sıcaklık farkından elektrik enerjisi üretme modülü projesi)

3-Ece Yenilmez ve ekibi / Denge Çubuğu Tasarımı ve Optimizasyonu (Denge çubuğunun ağırlık, dayanım ve maliyet açısından optimasyonu sağlayan proje)

 

Profesyonel kategori

1-Dr. Özgür Ertunç ve ekibi / Bütünleşik Olarak Tasarlanmış Ölçeklendirilebilir Üre Enjeksiyon Sistemi (Karbon emisyonunu düşüren proje)

2-Barış Bumin ve ekibi / Ponos Projesi (Araç içine entegre bebek koltuğu tasarımı)

İnovaLİG Ödülleri (Firmalar ve Ödül alan temsilciler)

Maxion Jantaş, Can Aksakal / Far Plas, Ali Rıza Aktay / Rollmech, Ali Nazmi Bayram / Temsa, Hasan Yıldırım.

 

Editöre not:

OİB’in 2012 yılından bu yana düzenlediği Otomotivde Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışmasında, geçen altı yılda toplam 3 bin 432 proje yarıştı. Ar-Ge Proje Pazarı’nda 412 bin TL ve Komponent Tasarım Yarışması’nda 537 bin TL olmak üzere toplam 949 bin TL nakdi ödül proje sahipleri ile buluştu. Geçen yıl altıncısı gerçekleştirilen etkinlikle birlikte bugüne kadar 10 proje sahibi 2008/2 sayılı Tasarım tebliği kapsamında Ekonomi Bakanlığı desteğiyle iki yıl süresince yurtdışında eğitim görmeye hak kazandı. Pprojelerin hayat bulması ve yeni girişimciler yetişmesi için son üç yıldır İTÜ ARI Teknokent ile iş birliği yapan OİB, dereceye giren projelerin İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezinde geliştirilmesine destek oluyor, girişimcileri sanayileşme yolunda danışmanlıktan prototipe, laboratuvardan sanayi ile buluşmasına kadar birçok fırsattan yararlandırıyor. OİB sayesinde girişimciler, aynı zamanda otomotiv sanayinin deneyiminden ve geniş ağından faydalanma ayrıcalığı da elde ediyor. OİB’in üç yılda destek verdiğimiz girişim projeler toplam 8 milyon TL yatırım aldı. Şirketlerin değerlemesi toplam 86 milyon TL’ye ulaştı. OİB destekli girişimler toplam 3 milyon TL ciro gerçekleştirirken, 135 kişiye de istihdam sağladı.

Advert Advert
Yorumlar

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.